Historia polskiego triathlonu

kiekrz

zdjęcie z portalu Akademia Triathlonu

Historia polskiego triathlonu rozpoczyna w podpoznańskiej miejscowości Kiekrz. To stąd w sobotę 14 lipca 1984 roku wystartował pierwszy triathlon rozegrany w Polsce. Na starcie stanęło wówczas 137 zawodników w tym trzy kobiety. Dystans jaki mieli do pokonania zawodnicy to 1,5 km pływania, 50 km kolarstwa i 20 km biegu. Triathlon e Kiekrzu został rozegrany w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży organizowanej przez poznański TKKF. Zwyciężył Jan Olesiński przed Stanisławem Zajfertem i Jarosławem Łabusem. Z ciekawostek dotyczących zawodów w Kiekrzu warte odnotowania jest to, ze temperatura wody miała tylko 11 st/C co przy fakcie, że w tamtych czasach nikt nie używał pianek przepłynięcie 1500 metrów było nie lada wyzwaniem. Dość nietypowa sytuacja miała także miejsce na trasie kolarskiej, która po części prowadziła po drodze ze świeżo wylanym asfalcie. Zawodnikom grzęzły koła rowerów w czarnej mazi i zmuszeni byli biec poboczem drogi z rowerami na plecach. W taki oto sposób, troszkę w bólach, narodził się triathlon w Polsce.

Drugim triathlonem rozegranym w 1984 roku był Triathlon Lipiany-Pyrzyce który wystartował 16 września.  Ukończyło go 61 zawodników. Wygrał Dariusz Czyzowicz przed Andrzejem Nadkańskim i Henrykiem Krasnobruckim. Więcej o wydarzeniach z triathlonu Lipiany- Pyrzyce mozna przeczytać w zakładce „Historia triathlonu Lipiany-Pyrzyce” poniżej wycinki artykułów które ukazywały się w tamtym czasie w Głosie Szczecińskim

wycinek z gazetykwadrans z A. Nadkańskimwycinek z gazety - triathlonwycinek z gazety